Kotły na biomasę - doradztwo, montaż i serwis
Rosnące koszty energii z paliw kopalnych i wzrost świadomości ekologicznej powodują stały wzrost popytu na energię uzyskiwaną w trakcie spalania tzw. biomasy – odpady drewna, wióry, słoma –itd.
Kotły na biomasę są dobrą alternatywę dla ogrzewania olejem lub gazem.
Kotły na biomasę nie zatruwają środowiska naturalnego w tak dużym, stopniu jak kotły konwencjonalne.
Jakie są zalety kotłów na biomasę? Przede wszystkim eksploatacja oraz stosunkowo wysoka sprawność (do 92% w przypadku kotłów z dwustopniowym procesem spalania). Ich minusem jest spadek sprawności w miarę zanieczyszczania się wewnętrznych elementów.
Biomasa jest powszechnie dostępna, łatwa do pozyskania i obróbki. Kotły na biomasę są oszczędne i ekologiczne a dzięki posiadaniu zaawansowanej automatyki ich eksploatacja nie nastręcza zbyt wielu problemów. W zależności od rodzaju kotła na biomasę ich eksploatacja jest mniej lub bardziej skomplikowana. Decydującym czynnikiem w eksploatacji kotłów na biomasę jest wielkość tzw. zasobnika w którym ją się składuje: od mniejszych zasobników, w których jednorazowy zasyp paliwa wystarcza na dwa-trzy dni do zasobników ustawianych w oddzielnych pomieszczeniach, w których zapas biomasy może wystarczyć nawet na kilka miesięcy.
Rodzaje biomasy używane w kotłach to przede wszystkim produkty przemysłu rolnego lub odpady naturalnego drewna. Najczęściej wykorzystywaną w procesach spalania biomasą są ścinki, trociny, wióry, pelet, pyły, zrębki, brykiety, ziarna, słomy, łodygi, pestki.
Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje kotłów na biomasę:
- kotły jednopaliwowe
- kotły wielopaliwowe
W tych pierwszych możemy spalać tylko określony rodzaj paliwa np. palet, w tych drugich możemy spalać różne paliwa
Kotły na biomasę różnią się także sposobem regulacji procesu spalania i podawania paliwa – w bardziej zaawansowanych technologicznie piecach oba procesy sterowane są elektronicznie, a ich układ regulacji zaopatrzony jest w sondę lambda.