Kotły konwencjonalne - doradztwo montaż i serwis
Różnorodna oferta kotłów gazowych umożliwia klientowi wybranie najefektywniejszego i najoszczędniejszego rozwiązania, dla każdego typu mieszkania czy domku jednorodzinnego.
Kotły gazowe konwencjonalne, spalając paliwo, nie wykorzystują całej zawartej w nim energii, ponieważ temperatura wyrzucanych do otoczenia spalin osiąga od 100 do nawet 130 stopni C w wyniku czego znaczne ilości ciepła ucieka przez komin. Jest to tak zwane ciepło utajone. Kotły gazowe konwencjonalne tracą część energii, ale za to elementy kotła i komin nie są narażone na działanie agresywnych kwaśnych skroplin, które powstają w trakcie procesu skraplania charakterystycznego dla kotłów kondensacyjnych.
Kotły gazowe konwencjonalne pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Najważniejszym elementem procesu pobierania jest zapewnienie stałego dopływu powietrza, który osiągamy przy pomocy kratki wentylacyjnej, jeżeli jej nie zainstalujemy to nie będzie odpowiedniej ilości powietrza i gaz nie będzie spalał się w sposób całkowity. Pobieranie powietrza w wyżej opisany sposób nazywamy wentylacja nawiewną
Kotły gazowe konwencjonalne mogą być wyposażone w zamkniętą komorę spalania, co skutkuje pobieraniem powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku.
W przypadku kotłów konwencjonalnych na gaz płynny, bez względu na rodzaj komory spalania niezbędna jest instalacja kratki wentylacyjnej, która uruchamia proces wentylacji nawiewnej.
Wyróżniamy dwa rodzaj kotłów gazowych:
- Kotły jednofunkcyjne, które ogrzewają wodę w układzie centralnego ogrzewania oraz poprzez przełączenie zaworu trójdrogowego ciepłą wodę użytkową (w wyniku przepływu przez wężownicę zasobnika wody użytkowej) – w tym wypadku wydajność układu ciepłej wody użytkowej zależy od pojemności podgrzewacza.
- Kotły dwufunkcyjne, w których ciepła woda użytkowa ogrzewana jest w sposób przepływowy czyli w momencie rozpoczęcia jej poboru (odkręcenia kranu)
Zalety kotłów gazowych:
- niska emisja zanieczyszczeń
- bezobsługowa praca
- łatwe podłączenie
- płynna regulacja temperatury
- możliwość montażu w dowolnie wybranym miejscu