Kotły kondensacyjne - doradztwo, montaż i serwis
Gazowe kotły kondensacyjne zapewniają system bezobsługowy procesu ogrzewania domu, a w przypadku wysokosprawnych kotłów kondensacyjnych zasilanych gazem ziemnym, zapewniają one stosunkowo tanie ogrzewanie.
Podstawowa różnica pomiędzy kotłami gazowymi konwencjonalnymi, a kotłami kondensacyjnymi polega na tym, że te pierwsze spalając paliwo, nie wykorzystują całej zawartej w nim energii. Część, zwana ciepłem utajonym, jest tracona wraz z parą wodną ulatującą do komina ze spalinami. Aby wykorzystać tę część ciepła do ogrzewania, trzeba doprowadzić do skroplenia (kondensacji) pary wodnej. W tym celu należy schłodzić spaliny do odpowiednio niskiej temperatury.
Gazowe kotły kondensacyjne to specyficzny rodzaj pieców gazowych, w których temperatura wyrzucanych do otoczenia spalin osiąga temperaturę od 30 do 50 st. C. Zanim spaliny wydostaną się z kotła ulegają schłodzeniu czyli zostaje od nich odebrana jak największa ilość ciepła. Proces ten zachodzi w wymiennikach o specjalnej konstrukcji wykonanych ze stali kwasoodpornej lub stopu aluminium czyli materiałów odpornych na korozję, które są drogie i podnoszą – w porównaniu z kotłami konwencjonalnymi – cenę kotłów kondensacyjnych.
Gazowe kotły kondensacyjne występują tylko z zamkniętą komorą spalin.
Gazowe kotły kondensacyjne są urządzeniami oszczędniej zużywającymi gaz w porównaniu z kotłami konwencjonalnymi czyli koszt zakupu kotła kondensacyjnego szybko się zwraca.
W przypadku kotłów kondensacyjnych na gaz płynny niezbędna jest wentylacja nawiewna.
Gazowe kotły kondensacyjne mogą być:
- dwufunkcyjne – w których ciepła woda użytkowa ogrzewana jest w sposób przepływowy czyli w momencie rozpoczęcia jej poboru (odkręcenia kranu)
- jednofunkcyjne – ogrzewają wodę w układzie centralnego ogrzewania oraz poprzez przełączenie zaworu trójdrogowego ciepłą wodę użytkową (w wyniku przepływu przez wężownicę zasobnika wody użytkowej). W tym wypadku wydajność układu ciepłej wody użytkowej zależy od pojemności podgrzewacza
Zalety kotłów gazowych kondensacyjnych:
- łatwe podłączenie
- oszczędność
- bezobsługowa praca
- płynna regulacja temperatury
- możliwość montażu w dowolnie wybranym miejscu
- niska emisja zanieczyszczeń